Norges Basketballforbund / Nyheter / 2025 / Leder Norge i historisk nordisk
Mark DiGiacomo arbeider til daglig som utviklingskonsulent i Norges Basketballforbund. Nå er den tidligere toppspilleren ny landslagssjef i rullestolbasket.
FOTO: ARILD SANDVEN
Mark DiGiacomo arbeider til daglig som utviklingskonsulent i Norges Basketballforbund. Nå er den tidligere toppspilleren ny landslagssjef i rullestolbasket. FOTO: ARILD SANDVEN

Leder Norge i historisk nordisk

Landslaget i rullestolbasket møtte svenske og finske topplag i Malmö Open i fjor, men er med på å skrive historie når de deltar i det første nordiske mesterskapet i Helsinki i helgen. Med ny landslagssjef, Mark DiGiacomo.

– Vi håper det blir en årlig turnering og at det også er en oppbygging til deltakelse i EM, sier Henriette Goksøyr, ansvarlig for parabasket i Norges Basketballforbund.

Det norske laget reiser torsdag, møter vertsnasjonen Finland fredag, Sverige lørdag og Danmark søndag.

– Finnene og svenskene har flere proffe spillere og høyere nivå enn oss. De har organisert seriespill og jevnlig konkurranse, forklarer Goksøyr.

– Våre spillere må fortsatt lære å være landslag og kjenne på kroppen hva det vil si å spille på så høyt nivå.

Men kanskje danskene kan være mulig å kjempe jevnt med?

 

– Kan tilføre laget mye

På benken har Mark DiGiacomo overtatt som coach etter Inge-Aleksander Kristiansen, som har ledet laget i to år.

– Vi er veldig fornøyde med å ha fått inn Mark, som har masse erfaring og kan bygge et miljø og tilføre laget mye, understreker Henriette Goksøyr.

 

– Spennende utfordring

– Jeg er først og fremst litt ydmyk over å bli spurt og få denne muligheten, sier DiGiacomo.

– Det blir en spennende utfordring og noe annet enn det jeg er vant med, på samme måte som med Hop Stars på EM i Italia for tre år siden, som helt klart er blant mine topp 5-opplevelser i basket, forklarer 66-åringen.

Mark DiGiacomo kom fra USA til Norge og Tromsø som spillende trener i 1983, vant fire NM-gull med Bærums Verk og ett med Asker Aliens og ble tre ganger kåret til finalens MVP.

Som trener ledet han Bærum Baskets juniorer med Harald Eika Frey og Johannes Dolven i spissen til gull i Scania Cup i 2015, og har i tillegg flere sesonger som assistant coach for Bærum i BLNO. Den tidligere toppspilleren har ti sesonger bak seg som trener i Bygdøy, fire i Skjetten og går nå i gang med sesong fem i Sandvika.

 

Møtes for første gang

Han treffer spillerne på rullestolbasketlandslaget for første gang når de møtes før avreise fra Gardermoen torsdag.

– Jeg gleder meg, men har litt sommerfugler i magen. Heldigvis jeg med meg Domenico Redondi som assistent, han har vært trener i rullestolbasket i Italia og vil være til stor hjelp, fastslår DiGiacomo.

Noe mål for nordisk har han ikke satt seg.

– Vi må bare bli kjent med hverandre, jobbe sammen og se hva vi kan få til.

 

Norge stiller med følgende lag i nordisk mesterskap i rullestolbasket:

 

 

Ståle Hagen, Kirkevoll

Vilde Midthun, Kirkevoll

Petter Emil Hatland Mikalsen, Kirkevoll

Steinar Vedå, Kirkevoll

Andreas Koll-Hansen, Lågen Sportsklubb

Torstein Aanekre, Lågen Sportsklubb

Fredy Alexander Ejcalon, Sula SK Wheelers

Kristoffer Fylling, Sula SK Wheelers

Håvard Hanken, Sula SK Wheelers

Jørn-Hugo Kjelstadli Johansen, Sula SK Wheelers

Sasja Austrud, Søgne og Mandal