NM-seedingen klar i januar

NBBF U19-kval Ulriken.jpg
45 lag fra 19 klubber er kvalifisert for U19- og U16-NM i april og mai neste år.
Mens alle de påmeldte lagene i jenteklassene kom med – 11 i U19 og 10 i U16 – måtte så mange som 18 guttelag i de samme årsklassene si takk for seg etter helgens NM-kvalifiseringer i Frøya Arena og Rykkinnhallen for U19 og Fyllingsdalshallen og Apalløkkahallen for U16.

12 lag kom med i hver av gutteklassene, og kvalifiseringen var såpass tøff at lag som Asker Aliens i U19 og Ulriken Eagles i U16 forsvant ut og ikke kommer med til neste års NM-sluttspill.

Kongsberg Miners slo arrangørklubben EB85 67-55 i U19-finalen i Rykkinnhallen, mens Ulriken slo Frøya 107-89 i vest-kvalifiseringen i Frøya Arena. U16 vant Persbråten 93-89 i en underholdende og spennende finale mot Kolbotn, mens Frøya vant alle sine tre kamper i seriespillet i vest.

 

Tre klubber med fire lag hver

Dermed er 45 lag fra 19 klubber klare for NM i U19- og U16-klassene, med full pott fra Tromsø Storm Ungdom, Sverresborg Hoops og Ullern som alle har lag i begge årsklassene både for gutter og jenter.

Ulriken Eagles, Hop, Kongsberg Miners, Oppsal og Persbråten har alle tre lag med.

U19-NM arrangeres av Sandvika helgen 24.- 26. april i Bærum, mens Ulriken er arrangør i U16-NM helgen etter, 1.- 3. mai.

 

Storseier til Sverresborg

Seedingen baseres på resultatene i helgens kvalifiseringer, men samtidig må sportssjef Brent Hackman & co. i NBBF vurdere lagene i Vest opp mot lagene i Øst og i U16-klassen også plassere inn Sverresborg Hoops og Tromsø Storm Ungdom. Sverresborg viste styrke med 113-40 over Singsaker i Midt-kvalifiseringen som bare besto av den ene kampen, og har hatt et av de beste lagene i 04-klassen i norsk basket i flere år, blant annet med deltakelse i Scania Cup. Tromsø Storm Ungdom ble direkte-kvalifisert som eneste påmeldte lag fra sin region, og har også et spennende lag.

- Seedingen for U19-guttene er så godt som klar, men vi må gjennom noen siste vurderinger og regner med å kunne offentliggjøre alt utpå nyåret en gang, sier Martin Wroblewski, bredde- og ungdomskonsulent i NBBF med ansvar for U-mesterskapene.

Her er de NM-klare lagene:

 

U19 kvinner:

Alle 11 påmeldte lag: Tromsø Storm Ungdom, Sverresborg Hoops, Ulriken Eagles, Hop, Kirkevoll, Kongsberg Miners, Sandvika, Ullern, Persbråten, Kjelsås, Oppsal.

 

U19 menn:

Fra Øst-kvalifiseringen: Øst: 1) Kongsberg Miners, 2) EB85, 3) Ullern, 4) Oppsal Tigers, 5) Bislet, 6) Persbråten

Finale: Kongsberg Miners – EB85 67-55.

https://basket.klubb.nif.no/dokumenter/Documents/Kvalifisering%20U19%20NM,%20Rykkinn.pdf

 

Fra Vest-kvalifiseringen: 1) Ulriken Eagles, 2) Frøya, 3) Tromsø Storm Ungdom, 4) Sverresborg Hoops, 5) Gimle

Finale: Ulriken Eagles – Frøya 107-89.

https://basket.klubb.nif.no/dokumenter/Documents/Kvalifisering%20U19%20NM%2c%20Fr%c3%b8ya%20Arena.pdf

 

Sandvika har «wild card» til NM-sluttspillet, fordi helgens kvalifiseringsturnering kolliderte med lagets deltakelse i delrunde to i Europaligaen EYBL i Riga.

 

U16 kvinner:

Alle 10 påmeldte lag: Tromsø Storm Ungdom, Sverresborg Hoops, Ulriken Eagles, Hop, TNT Towers, Asker Aliens, EB85, Ullern, Kjelsås, Kolbotn.

 

U16 menn:

Fra Øst-kvalifiseringen: 1) Persbråten 2) Kolbotn 3) TNT Towers, 4) Ullern, 5) Asker Aliens, 6) Kongsberg Miners, 7) Oppsal, 8) Bøler

Finale: Persbråten – Kolbotn 93-89.

https://basket.klubb.nif.no/dokumenter/Documents/Kvalifisering%20U16%20NM,%20Apal%C3%B8kka.pdf

 

Fra Vest-kvalifiseringen: 1) Frøya 2) Hop

Frøya vant alle sine tre kamper i seriespillet, Hop slo Ulriken Eagles 63-48 i den avgjørende kampen om andreplassen.

https://basket.klubb.nif.no/dokumenter/Documents/Kvalifisering%20U16%20NM%2c%20Fyllingsdalshallen.pdf

 

Fra Midt-kvalifiseringen: Sverresborg Hoops

Én kamp: Sverresborg Hoops – Singsaker 113-40.

 

Direktekvalifisert: Tromsø Storm Ungdom.