​Øyeblikket: Sluttsignalet har gått og Sandvika-jentene jubler ellevilt for seieren over Ullern og klubbens første finale på 31 år. Mens Ullerns Marte Mediås Moe går skuffet til benken, ser vi fra venstre Nanna Sand, Maria Thoresen Myklebust, Severine Uggen, Makala Roper, Tiril Hjelde, Cecilia Riise, Helene Cecilie Kystad, Cathinka Sandsdalen, Embla Bøckmann Øvstebø, dommer Mantas Buinauskas og Anniken Hartveit.
​Øyeblikket: Sluttsignalet har gått og Sandvika-jentene jubler ellevilt for seieren over Ullern og klubbens første finale på 31 år. Mens Ullerns Marte Mediås Moe går skuffet til benken, ser vi fra venstre Nanna Sand, Maria Thoresen Myklebust, Severine Uggen, Makala Roper, Tiril Hjelde, Cecilia Riise, Helene Cecilie Kystad, Cathinka Sandsdalen, Embla Bøckmann Øvstebø, dommer Mantas Buinauskas og Anniken Hartveit.

Stolt over å være i finale med Sandvika

Sandvika brøt Ullerns fem år lange hegemoni og spiller NM-finale mot Gimle søndag.
 

Semifinale Ullern – Sandvika 47-58

(5-8) Tromsø Storm Ungdom – Asker Aliens 44-74

(5-8) Bergen Elite – Høybråten 61-52

- Dette drømte jeg om i mange år, men jeg hadde ikke trodd det skulle skje i den alderen jeg er i nå, sa 41-årige Nanna Sand etter at Ullern var nedkjempet og slått ut i NM-semifinalen i Rykkinnhallen.

Lagets Team Manager og gjorde comeback på banen i andre seriehalvdel, og den tidligere landslagsprofilen, 1. divisjons-collegespilleren i Arizona State og Italia-proffen har hatt en avgjørende rolle i Sandvikas sesongavslutning og de to seirene over Ullern.

- Det er bare fantastisk og stort å få spille finale med Sandvika, fastslo Sand. Hun vokste opp i klubben, men har ikke spilt elitebasket med Sandvika før denne sesongen, da laget debuterte i BLNO.

Sandvika BBK ble norgesmestre for kvinner tre år på rad i 1978-80, og tapte senere NM-finaler mot Høybråten i 1981, '85 og '88. Før laget forsvant ut av Hovedserien etter sesongen 1989/90, da Nanna Sand var altfor ung til å være med.

Søndag spiller tobarnsmammaen og det unge Sandvika-laget finale mot Gimle, som i lørdagens andre kamp slo Ulriken Eagles komfortabelt, 83-59.

 

NB Egen sak på Gimle – Ulriken Eagles blir publisert senere lørdag kveld.

 

Sandvika stoppet Ullerns seiersrekke etter 26 kamper og påførte de fem siste års norgesmestre det første tapet på over et år da de vant 53-50 i Bærum Idrettspark 28. februar. Ligaens nykommere ledet også lenge før det ble tap i samme arena (49-64) i siste seriekamp forrige søndag.

At tabellfemmeren skulle ta sin andre seier over seriemestrene og sørge for at Ullern-jentenes hegemoni ble brutt etter fem år, hadde vel de færreste trodd.

- Egentlig er det helt urealistisk, presiserte Ola Gravem Knutsen.

- Men vi hadde stor tro på at vi kunne klare det, og hadde lite å tape som outsider og etter at vi slo Asker (56-51) og kom til semifinalen. Vi justerte litt på det vi gjorde mot Ullern i forrige kamp, og hadde mer fokus på å beskytte kurven vår bedre. Vi ville la Ullern bevise at de kunne treffe utenfra, forklarte Sandvika-treneren.

 

Fra minus 9 til ledelse før pause

Ullern så ut til å stikke fra da Lina Stranger-Johannessen prikket inn to 3-poengere og Marte Moe sørget for 16-8 etter første periode. Tittelforsvarerne økte til 19-10 tidlig i andreperioden, men så snudde semifinalen.

Makala Roper scoret etter en steal, Roper spilte fri Nanna Sand – før Sand la en 3-poenger og Severine Uggen to 3-ere. Plutselig var Sandvika foran med 26-23 ved halvtid, og Ullern hadde ledet for siste gang i kampen.

Hjemmelaget gikk opp i 10 poengs ledelse før siste periode (44-34), og Makala Roper innledet den fjerde med en 3-poenger.

Ullern intensiverte forsvaret og Sandvika scoret ikke de neste fem minuttene, men seriemestrene kom bare 5 poeng nærmere (39-47) før Maria Thoresen Myklebust frispilt av Severine Uggen sendte NM-arrangørene opp i 10 poeng igjen.

16-årige Myklebust sørget også for 51-42 med under to minutter igjen å spille, før ligaens MVP Makala Roper fjernet all tvil med en 3-poenger etter et mønster angrep der ballen gikk raskt mellom alle de fem Sandvika-spillerne på banen og Roper til slutt hadde et helt ledig skudd.

 

28 og 22 prosent

Dermed måtte Ullern innse at fem år med gullfeiringer var over. Tori Solberg Halvorsen, Mia Henriksen og Jeanine Flaaten har vært med på alle de fem triumfene, Henriksen og Flaaten var norgesmestre også sesongen før med Gimle da de slo Ullern 70-68 i finalen i 2013.

Nå ble Ullerns seiersvante lag holdt til 47 poeng av Sandvika-forsvaret, og etter en oppsiktsvekkende svak skudd-dag: Ullern traff bare 28 prosent av sine 2-poengsforsøk (11 av 38) og 22 prosent av 3-poengerne (5 av 22). Da hjalp det ikke så mye at de vant returstatistikken klart, 43-26.

 

- Kanskje sunt for norsk basket

- Vi slet med å finne rytmen offensivt, og Sandvika tettet painten og gjorde det trangt for oss å angripe, sa Tori Solberg Halvorsen.

Forwarden og Allstar-spilleren med 12 poeng i snitt per kamp stoppet på 5 poeng i semifinalen, Anniken Eika Frey hadde 6 og Mia Henriksen måtte nøye seg med 7. Ingen av Ullerns spillere kom opp i tosifret score.

- Det er bare å gi all mulig kred til Sandvika. De har mange spillere som stepper opp, de skyter veldig bra og de har fått inn Nanna som binder laget sammen. Med all erfaringen hun har letter hun også mye av ansvaret fra Makala, slo Halvorsen fast.

- Men kanskje er det litt sunt for norsk basket at noen andre enn Ullern vinner. Og sunt for oss i Ullern, som kan komme tilbake mer mye større motivasjon neste sesong, presiserte 30-åringen.

Hos Sandvika kom fire spillere i tosifret score med Makala Roper som toppscorer på 16 poeng. De rødkledde hadde klart bedre treffprosenter enn Ullern: Sandvika satte 11 av 12 straffer (Ullern 10 av 16) etter 6/6 fra Roper og 4/4 fra Severine Uggen, 36 prosent (13/36) på 2-poengere og 43 prosent (7/16) på 3-poengere med to hver fra Roper og Uggen og én fra Maria Myklebust, Nanna Sand og Cecilia Riise. Sistnevnte kom rett fra benken og satte 3-eren til 40-31 i perioden da Sandvika fikk sitt avgjørende forsprang.

 

Poengscorere i Ullern – Sandvika:

Ullern: Jeanine Flaaten 9, Mia Henriksen 7, Marte Mediås Moe 7, Lina Stranger-Johannessen 7, Anniken Eika Frey 6, Therese Häger 6, Tori Solberg Halvorsen 5.

Sandvika: Makala Roper 16, Severine Uggen 12, Maria Thoresen Myklebust 11, Nanna Sand 10, Cecilia Riise 3, Pernille Mellem 2, Tiril Hjelde 2, Helene Cecilie Kystad 2.

 

Oppløftende fra Tromsø

Asker Aliens vant med 30 poeng til slutt (74-44), men Tromsø Storm Ungdom hadde mye å glede seg over i lørdagens første kamp i Rykkinnhallen.

Ligaens jumbolag holdt godt følge med tabellfireren og var bare 8 poeng bak i begynnelsen av andre perioden (19-27) før de fikk dagens første «run» mot seg:  Asker vant de neste minuttene 11-0 og bygget en større ledelse. Men Tromsø kjempet godt og «vant» sisteperioden 12-10.

Jentene fra nord kjempet også godt under kurvene, og Asker vant returstatistikken såpass knepent som 50-44.

Emma Perry styrte mye for Tromsø og la 19 poeng, mens Emma Liva Vendelbo scoret 14 og plukket ned 17 returer – klart mest på banen.

Hos Asker slapp Julie Wilborn seg løs og var toppscorer med 17 poeng, og Ingvild Jørstad endte på 13 poeng etter en aktiv og god kamp.

Asker spiller mot Bergen Elite i kampen om 5.-plass søndag, men det blir dessverre uten Andrine Bergseth. Lagets 3-poengekspert landet forkjært, måtte hjelpes av banen med en kneskade og skal til undersøkelse søndag.

 

Poengscorere i Tromsø – Asker:

Tromsø Storm Ungdom: Emma Perry 19, Emma Liva Vendelbo 14, Nora Kristine Karlsen 5, Ingrid Elise Karlsen 4, Ann Kristin Voldnes 2.

Asker Aliens: Julie Wilborn 17, Ingrid Selvik 15, Ingvild Jørstad 13, Andrine Bergseth 11, Tale Skjølsvik 8, Karianne Øysted Sørbye 4, Bodil Brokhaug 3, Mathilde Bull Tuner 2, Alva H. Julsrud 1.

 

Sterk seier til Bergen Elite

Etter å ha tapt alle de tre seriekampene mot Høybråten denne sesongen, vant Bergen Elite plasseringskampen mot Oslo-laget i Rykkinnhallen lørdag. Til tross for foultrøbbel for sentrale spillere fra tidlig i kampen, greide bergenslaget å holde på ledelsen og øke til seier 61-52  mot et Høybråten-lag som nok fortsatt kjente på det forsmedelige tapet for Ulriken i kvartfinalen fredag.

Sofie Paulsen og Tuva Andersen førte an for Bergen Elite, var konstante angrepstrusler og drev opp tempoet i kampen.

Sigrid Male Davidsen dominerte for Høybråten og hadde 20 poeng og 10 returer for Høybråten, mens Flaka Kelmendi imponerte med 14 returer (10 offensive!) og 12 poeng.

Bergen Elite møter Asker Aliens i kamp om 5.- plass søndag, mens Høybråten avslutter sesongen mot Tromsø Storm Ungdom i kamp om 7.- plassen søndag morgen.

 

Poengscorere i Bergen Elite – Høybråten:

Bergen Elite: Tuva Andersen 20, Sofie Blydt Paulsen 18, Kristin Skåtun Hannestad 8, Mia Andersen 6, Ulrikke Galtung Døsvig Hoff 4, Susanne Blydt Paulsen 3, Ingrid Skåtun Hannestad 2.

Høybråten: Sigrid Male Davidsen 20, Flaka Kelmendi 12, Ingrid Hutchesson 7, Anneli Widén 6, Adrianna Berg 3, Ariana Sefaj 2, Hawelty Michael 2.

 

SØNDAGENS PROGRAM I RYKKINNHALLEN:

10.30  Kamp om 7.- plass Tromsø Storm Ungdom – Høybråten

12.30  Kamp om 5.- plass Asker Aliens – Bergen Elite

14.30  Bronsefinale Ullern – Ulriken Eagles

17.00  Finale Sandvika – Gimle