Norges Basketballforbund / Nyheter / 2025 / Fulgte Sverige i to perioder
Nora Nyland Rotherud dominerte før pause i Täljehallen, ble norsk toppscorer med 16 poeng og hadde i tillegg 6 returer og 4 assists. Her er det Elvira Yao (nr 13) og Ebba Jägre (nr 11) som må gi tapt for den norske forwarden.
FOTO: ARILD SANDVEN
Nora Nyland Rotherud dominerte før pause i Täljehallen, ble norsk toppscorer med 16 poeng og hadde i tillegg 6 returer og 4 assists. Her er det Elvira Yao (nr 13) og Ebba Jägre (nr 11) som må gi tapt for den norske forwarden. FOTO: ARILD SANDVEN

Fulgte Sverige i to perioder

Norges U18-jenter ledet 20-18 tidlig i andre periode og lå under med bare 7 poeng (35-42) like før pause, før det glapp mot et fysisk og solid svensk lag.

Södertälje

Norge – Sverige 59-98

– I de to første periodene er vi på det nivået vi ønsker å ha, kommer inn i ting og klarer å holde høvelig kontroll i forsvar, sa landslagssjef Dana Meknas etter det fjerde strake tapet i U18-nordisk i Södertälje.

Målet om å ta steg for hver kamp holdt Norge, på sett og vis:

Førsteperioden var enda et steg opp fra det jevnspilte oppgjøret mot Danmark mandag (63-78), mot en langt tøffere motstander.

 

Rotherud ruvet

Hele laget bidro og spesielt Nora Nyland Rotherud ruvet og storspilte mot store og sterke svenske forwarder. 08-eren fra Hønefoss scoret 15 poeng før pause, men fikk i likhet med lagvenninnene vanskeligere vilkår utover i kampen.

Hun endte likevel med 16 poeng, 6 returer, 4 assists og bare 1 turnover på sine nesten 32 minutter i Täljehallen.

 

Utklasset på returene: 60-37

– Vi tok godt vare på ballen og hadde få turnovers i første periode, konstaterte Dana Meknas.

Norge endte med 24 turnovers, bare én mer enn mot Danmark, men orket ikke fullføre mot Sverige som kjørte tempo hele veien og roterte godt med laget.

– Det blir tungt i tredje periode (9-24), den tar litt knekken på oss. Vi er slitne og da kommer det litt for mange slurvefeil. Sverige er overlegne fysisk, det viser reboundstatistikken (60-37) og det påvirker oss selvfølgelig, understreker landslagssjefen.

 

Beste periode i nordisk

Sverige var revanjlystne etter braktapet for Finland (49-97) og det bitre tapet i siste sekund mot Island (86-87) og bremset aldri på tempo og intensitet.

Det endte 98-59 og da får de norske jentene være fornøyd med at de holdt motstanderne under 100, igjen hadde en godkjent offensiv og leverte en førsteperiode som var lagets aller beste under mesterskapet.

 

Finsk utklassing i «finalen»

Onsdag ble det også storseier til Danmark over Estland (110-77), det samme danske laget som Norge tapte for med 15 poeng (63-78) etter en jevn kamp mandag.

Og braktapet for Finland i første kamp (40-125) er lettere å bære etter at de suverene finnene også har utklasset Sverige 97-49, Estland 98-64 og onsdag vant «finalen» mot Island 99-46 etter å ha ledet 23-0 før islendingene scoret.

 

Møter sølvvinnerne Island

– På vårt beste har vi vært veldig gode, men så må vi jobbe med å korte ned periodene der vi ikke får til så mye. Vi spiller mer «voksen-basket» i første omgang mot Sverige i dag, men vi vet at det er dette som kreves for å spille på dette nivået, presiserer Dana Meknas.

Torsdag avslutter Norge mot Island (11.15), som til tross for stortapet mot Finland er sikret sølv i mesterskapet – mens Sverige bare i teorien kan miste bronsemedaljene.

 

Poengscorere Norge: Nora Nyland Rotherud 16, Siena Sanford 12, Oda Marie Tveiten 10, Sofie Hoelsbrekken 6, Astrid Laugen 5, Milena Lund 5, Solveig Bakken Dragøy 3, Aleksandra Eckhoff-Eliassen 2.

Toppscorere Sverige: Hedda Håkansson 18, Leila Bajagilovic 15, Shiloh Kalenga 13.

 

RESULTATER U18-NORDISK KVINNER, SÖDERTÄLJE

Norge – Sverige 59-98

Danmark – Estland 110-77

Finland – Island 99-46

Stillingen (seire-tap): Finland 4-0, Island 3-1, Sverige 2-2, Danmark 2-2, Estland 1-3, Norge 0-4.

Siste runde, torsdag:

Danmark – Finland (9.00), Norge – Island (11.15) og Sverige – Estland (13.30).